رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان عنوان کرد:

کاهش مصرف انرژی با اجرای مبحث ۱۹ و ۲۲ مقررات ملی ساختمان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: با اجرای مبحث ۱۹ و ۲۲ مقررات ملی ساختمان مصارف انرژی را کاهش می‌دهیم.

به گزارش پایگاه خبری نظام مهندسی ساختمان، مراسم امضای تفاهم‌نامهٔ همکاری به منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های کشور میان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با حضور مهندس احمد خرم رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، دکتر علی مبینی دهکردی مشاور وزیر نفت و مدیر عامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و مهندس هاشمی مدیر بهینه‌سازی انرژی در بخش ساختمان و کارشناسان سازمان نظام مهندسی برگزار شد.
مهندس احمد خرم در این مراسم ضمن اشاره به نقش مبحث ۱۹ و ۲۲ مقررات ملی ساختمان در صرفه‌جویی انرژی، اظهار داشت: ما ستاد اجرایی مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان را در سازمان نظام مهندسی فعال کردیم که یکی از محور‌های آن، مراقبت و نگهداری از ساختمان‌ها است. همچنین تعیین تکلیف برای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان (صرفه‌جویی در مصرف انرژی) از برنامه‌های جاری این ستاد است که از این پس ما با رعایت اولویت آن‌ها را پیگیری خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: نبود مدیر بهره‌برداری مطلع و عدم آگاهی نیروی انسانی فنی برای نگهداری و تعمیرات ساختمان‌ها باعث شده هزینه‌های ساختمان در مصارف مختلف مانند آب وبرق و گاز افزایش یابد. در این شرایط می‌توانیم با ورود جدی و با اولویت دادن به انگیزه‌های صرفه‌جویی و سرمایه‌گذاری در راستای مصرف بهینهٔ انرژی گام‌های موثری در این جهت برداریم.
 مهندس خرم در ادامه اظهار امیدواری کرد با امضای این تفاهم‌نامه قدم نخست برای این اقدام موثر رقم بخورد.

وی همچنین از همکاری‌های مجدانه شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تشکر کرده و اظهار داشت: با امضای این تفاهم نامه، اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در راستای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها اولویت نخست سازمان نظام مهندسی خواهد بود.

علی مبینی دهکردی مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت نیز در این مراسم اظهار امیدواری کرد این تفاهم‌نامه بتواند شرایط را برای گسترش همکاری میان شرکت بهینه‌سازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور فراهم آورده و الگوی مناسبی برای سایر ارگان‌ها در بخش‌های صنعت، کشاورزی و حمل و نقل ارائه کند.
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: ما باید با خلق منابع از اتلاف انرژی در راستای توسعه کشور قدم برداریم. این مهم با اجرای مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، ارزیابی میزان مصرف انرژی در بخش ساختمان و مسکن و اجرای استاندارد‌های مصرف انرژی در ساختمان‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.