عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

مبحث 22 حلقهٔ مفقودهٔ ایمنی ساختمان/ بلاتکلیفی 7 ساله در اجرا

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مبحث 22، حلقهٔ مفقودهٔ ایمنی ساختمان است، که از سال 92 تاکنون با وجود بروز حوادث مختلف در تهران و سایر شهرها، نسبت به تدوین سازوکار اجرای آن از سوی وزارت راه و شهرسازی بی‌توجهی شده است.

اقبال شاکری در گفت‌وگو با پایگاه خبری نظام مهندسی ساختمان کشور، درباره ضرورت اجرای مبحث 22، گفت: از آنجا که در قراردادهای همسان، تنها مباحث مربوط به ساخت ساختمان آمده و موضوعی درباره بهره‌برداری ساختمان دیده نشده، اجرای مبحث 22 که مربوط به مقررات ساختمان است از اهمیت بسیاری برخوردار است.
وی بیان کرد: اجرای مبحث 22 را می‌توان یکی از مهم‌ترین مباحث مربوط به مقررات ملی ساختمان دانست که باید به آن توجه ویژه شود.
نمایندهٔ مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبحث 22، حلقهٔ مفقودهٔ ایمنی ساختمان است، ادامه داد: در مبحث مقررات ملی ساختمان، نگه داری ساختمان به صورت فنی کاملا مورد بررسی قرار گرفته و دو موضوع پیش‌بینی شده است؛ نخست نگهدارندهٔ ساختمان که از طریق مالکان منصوب شده و این مقرارت را کنترل و مدیریت می‌کند. دوم شرکت‌های بازرسی که وضعیت ساختمان را ارزیابی کرده و دستورات لازم را صادر می‌کنند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مبحث 22 به قدری از اهمیت برخوردار است که ساختمان‌ها، براساس گزارش‌های ارزیابی در زمان استفاده، دسته‌بندی می‌شوند. شاکری اضافه کرد: حتی به دلیل وضعیت نامناسب برخی ساختمان‌ها، گفته می‌شود که باید سریع تخلیه شوند و از سوی دیگر به شهرداری‌ها و بنگاه‌های معاملات ملکی اطلاع داده می‌شود که این ساختمان‌ها مورد معامله قرار نگیرند.


وی با انتقاد از اینکه علیرغم گذشت حدود 7 سال از زمان تدوین مبحث 22 اجرای آن بلاتکلیف است، خاطرنشان کرد: باید از وزارت راه‌وشهرسازی جویا شویم که چرا این موضوع را اجرایی نکرده است؟
شاکری ادامه داد: چندین هزار ساختمان ناایمن در کشور وجود دارد که باید ایمن‌سازی شود. از سوی دیگر سازمان آتش‌نشانی 100 ساختمان را در مرحلهٔ مداخلهٔ فوری شناسایی کرده که این تعداد ساختمان‌های ناایمن بر اهمیت اجرای هرچه سریع‌تر مبحث ۲۲ می‌افزاید.
وی با بیان اینکه مبحث ۲۲ تنها سندی است که به مسئلهٔ بهره‌برداری و ایمن‌سازی ساختمان برای ساکنان پرداخته، دربارهٔ نقش شهرداری‌ها در اجرای آن، گفت: هرچند اجرای مقررات ملی ساختمان به شهرداری‌ها ارتباطی ندارد؛ اما موضوع ایمنی ساختمان‌ها به آن‌ها مربوط است. چرا که براساس بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، ساختمان‌های ناایمن باید شناسایی شده و نسبت به رفع خطر آن اقدام شود.


عضو کمیسیون عمران تصریح کرد: گزارش آتش‌نشانی می‌تواند مبنای خوبی برای شهرداری‌ها باشد که از این طریق به دستگاه‌های مسئول برای اجرای مبحث ۲۲ و ایمن سازی ساختمان فشار وارد کنند و خواهان اجرای درست مقرارت شوند.
وی با بیان اینکه شهرداری‌ها همچنین می‌توانند با حکم قضایی ورود کنند، اضافه کرد: علاوه بر شهرداری‌ها، ادارهٔ بازرسی کار، شورای اصناف به دلیل صدور مجوز، سازمان مدیریت بحران و وزارت بهداشت( نسبت به ساختمان‌هایی که خدمات درمانی ارائه می کنند) می توانند، در اجرای مبحث 22 نقش مهمی ایفا کنند.