گزارشی از نشست هماهنگی احداث پروژه مهندسى در شهرک غرب تهران؛

بزرگترین ساختمان مهندسى، فناورى و صنعت ساختمان کشور احداث می‌شود

 نشست هماهنگی احداث بزرگترین پروژه مهندسى، فناورى و صنعت ساختمان در شهرک غرب تهران با حضور مهندس خرم ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان، دکتر حناچی شهردار تهران، دکتر گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری شهردار، مهندس رحمانی شهردار منطقه ۲، مهندس حاجعلی فرد مدیرعامل صندوق مشترک نظام مهندسی استانها، مهندس قربانعلی‌زاده معاون برنامه ریزی و مهندسی وراستاد مدیر حقوقی سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی و مهندس مصلحی مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور تدبیر عمران ایرانیان در سالن جلسات شهرداری تهران برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی از روابط عمومی سازمان، مهندس خرم در این نشست تاکید کرد: با احداث بزرگترین پروژهٔ مهندسى، فناورى و صنعت ساختمان در شهرک غرب تهران نباید عادی برخورد شود؛ چرا که به لحاظ طراحی و کاربری باید پروژهٔ اول پایتخت باشد.


مهندس خرم: نشانه شهری متناسب با منزلت مهندسی ایجاد می‌شود

مهندس خرم، خواستار اهتمام جدی در همکاری مشترک وزارت راه و شهرسازی، شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی ساختمان در این موضوع شد و پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای سه جانبه از شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمان مچری وزارت راه و شهرسازی داد تا پیشروی امور پروژه را به صورت مرتب پی‌گیری کنند.
وی اظهار داشت: این پروژه، مهمترین پروژهٔ سرمایه‌گذاری است که با سرمایه‌گذاری اعضای شریف و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان احداث خواهد شد که همهٔ اعضا می‌توانند در آن مشارکت داشته و از منافع آن بهره‌مند شوند. منابع مالی پروژه از محل نقدینگی موجود و آورده و مشارکت سازمان استان‌ها، آورده اعضا، فروش دارایی‌ها و املاک متعلق به سازمان تامین خواهد شد.
مهندس خرم، هدف از اجرای پروژه را ایجاد یک نشانهٔ شهری متناسب با مقام و منزلت مهندسی کشور عنوان کرد و اظهار داشت: این پروژه از طریق احداث مجموعه‌ای بلندمرتبه با کارکرد‌های چند منظوره به عنوان نماد مهندسی، فناوری و صنعت ساختمان خواهد بود. به گفته وی، این پروژه با طراحی یونیک اجرا می‌شود به نحوی که تامین‌کنندهٔ نظرات جامعهٔ فرهیختهٔ مهندسی و مردم ارجمند تهران خواهد بود.


حناچی: پروژه‌ای که بضاعت مهندسی کشور را نشان می‌دهد

دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران در این نشست گفت: در کاری که مهندس خرم پیش‌قدم شود، قطعاً به نتیجه مى‌رسد. وی با بیان اینکه خوشحال می‌شویم طراحی خاص این ساختمان به واسطه معمارى بتواند به تهران به عنوان یک پروژه ویژه کمک کند، افزود: در طراحى پروژه، جنبه عمومى را مدنظر قرار دهید، ضمن اینکه وقتى اسم نظام مهندسى به عنوان متولى در کار باشد، پروژه باید به عنوان فرصتی برای نشان دادن بضاعت مهندسی کشور دیده و به عنوان یک مقصد در شهر تهران مطرح شود.
به گفتهٔ حناچی، این ملک باارزش‌ترین زمین وزارت راه و شهرسازی است و موقعیتی بسیار ویژه در یکى از بهترین مناطق تهران را دارد.


جزئیات پروژه

 چندی قبل، اولین قرارداد پروژه بین صندوق مشترک نظام مهندسى استان‌ها و شرکت تدبیر عمران ایرانیان برای احداث پروژه عظیم ساختمان مهندسی، فناوری و صنعت ساختمان امضا شده است. در این پروژه قرار است ساختمانی در چند برج ٥٧ طبقه با زیر بناى حدود ٧٠٠ هزار متر مربع احداث شود.
اولین قرارداد ساخت پروژهٔ عظیم شهرک غرب، بین صندوق مشترک نظام مهندسى استان‌ها به نمایندگى از شوراى مرکزى سازمان نظام مهندسى ساختمان کشور و شرکت تدبیر عمران ایرانیان به امضا رسیده است. قرار است این پروژه در زمینی به مساحت ٢٤٦٥٦ مترمربع در شهرک غرب و با زیر بنای حدود ٧٠٠ هزار متر مربع و با سرمایه‌گذارى اعضا و سازمان‌های نظام مهندسى ساختمان استان‌ها و کشور احداث شود.
اولین تفاهم‌نامه در تاریخ ۹۴/۹/۱۴ بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور امضا شد و براساس آن، قرارداد مشاور کارفرما بین صندوق مشترک نظام مهندسی و شرکت مهندسین مشاور تدبیر عمران ایرانیان در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه سال ۹۵ امضا و طی نامه‌ای در تاریخ ٥ خردادماه سال ۹۶ از سوی صندوق به مشاور ابلاغ شد.

در سال ٩٥ مطالعات امکان سنجی و برنامه فیزیکی پروژه در ٦سرفصل ارائه شد که گزارش خوبى از سوى مشاور ارائه و در کنار آن نیز نظرات کارفرما به خوبى جمع‌بندى شد.
براساس اسناد و مدارک گذشته و جمع‌بندی نظرات مدیران فعلی سازمان و صندوق، گزارشی که در تاریخ ۳۰ آبان ماه سال ۹۵ تحت عنوان گزارش مطالعات امکان‌سنجی و برنامه فیزیکی در بالغ بر ۲۵۰ صفحه ارائه شد، به لحاظ تسلط مهندس مصلحی و همکاران ایشان گزارش مناسب و خوبی تشخیص داده شد و به همین جهت مبنای کار‌های بعدی پروژه قرار گرفت. به همین دلیل با توجه به اینکه در قرارداد اولیه پیش‌بینی شده بود که در صورت انجام صحیح وظایف محول شده به مشاور کارفرما و تایید کارفرما از خدمات وی در گام‌های بعدی نیز از مشاوراستفاده شود. به همین دلیل، قرارداد فعلی که مشتمل بر دو فاز است، در آبان‌ماه جاری تنظیم و امضا شد. 
براساس این قرارداد گام‌های زیربرداشته خواهد شد:
۱- گام اول: اقدام‌های نخستین که تا پایان مرحله گودبرداری و پایدارسازی دیواره‌ها و انتخاب مشاور طراحی پیش می‌رود.
۲- گام دوم: مرحله احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری پروژه را شامل می‌شود. 
البته قرارداد حاضر تا پایان گام اول تدوین شده است و پس از پایان گام اول، قرارداد فاز دوم تدوین و امضا خواهد شد که با امضای آن، مرحلهٔ احداث پروژه آغاز خواهد شد.