حال و روز مهندسان ما امروز چندان خوب نیست!

پیام مهندس مومنی مقدم به مناسبت "روز مهندسی"

مهندس بهمن مومنی مقدم، عضو شورای مرکزی و مدیر اجرایی سازمان نظام مهندسی ساختمان به مناسبت پنجم اسفندماه «روز مهندسی» پیامی صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان، متن کامل این پیام به شرح ذیل است:

زادروز حکیم خواجه‌نصیرالدین طوسی بهانه‌ایست برای گرامیداشت مقام روز مهندس تا مبادا هویت تاریخی پیشگامان این سرزمین کهن و این ملت بزرگ به بوته فراموشی سپرده شود، همان دورانی که ایران مهد علوم متنوعی بود که امروزه عمده آن‌ها را با عناوین مهندسی می‌شناسیم؛ شکوفایی تمدن بشر، برآیند ایده‌های مهندسین تلاشگر است اما تاریخ مزیت دیگری هم دارد و آن پندی است که می‌بایست از سرنوشت ملت‌ها گرفته و برای آینده به کاربندیم.

 در این کره خاکی ملت‌هایی هستند که هنوز در گذشته و افتخارات پیشینیانشان مانده‌اند، برخی بر حال و توانمندی‌های امروزشان تمرکز کرده‌اند و بعضی نیز با تکیه‌بر ظرفیت‌ها و فرصت‌ها، برای آینده رؤیاهایی را در سر می‌پرورانند تا زندگی راحت‌تری برای مردمانشان فراهم کنند. این وظیفه در هر ملتی بر دوش متخصصان و مهندسان آن ملت استوار است؛ پیشگامان پیشرفت و سازندگی و شکوه هر سرزمین مدیون اندیشه و فکر مهندسان آن مرزوبوم است. امروزه نیروی انسانی متخصص و تحصیل‌کرده هر کشور جزو سرمایه‌های بزرگ و ارزشمند و یکی از مهم‌ترین فاکتورهای اقتصادی هر مملکتی محسوب می‌شوند. از طرفی، اقتصاد جهانی در حال تغییر از اقتصاد صنعتی به اقتصاد مبتنی بر دانش است و این تغییر، پیامد بروز فن‌آوری و توسعه دانایی است؛ بنابراین، سرمایه انسانی بیش‌ازپیش اهمیت پیدا می‌کند و اگر به آن‌ها توجه نشود، مهاجرت مهندسان را به کشورهایی که با آغوش باز پذیرای آن‌ها هستند رقم خواهد زد.

 حال و روز مهندسان ما امروز چندان خوب نیست، اما خوشبختانه در بزنگاهی از تاریخ هستیم که پس از چند دهه تجربه در صنعت ساختمان، قانون نظام مهندسی ساخت‌وساز کشور در آستانه بازنگری قرار دارد. اختراع دوباره چرخ تکرار یک روش است که قبلاً توسط دیگران ابداع‌ شده، لذا امیدوارم که وکلای ملت در مجلس شورای اسلامی با رفع نواقص قانون، شرایط را به‌گونه‌ای متحول کنند تا سازندگی ایران اسلامی با فکر و قلم و دستان توانای متخصصین این مرزوبوم و رونق اقتصادی و بهبود معیشت مهندسان ایرانی توأمان باشد.

 در آستانه سال جدید و فرارسیدن بهار طبیعت و با این خبر خوش برای مهندسان نقشه‌بردار که پس از چند دهه انتظار، شاهد حضور سبز ناظر نقشه‌بردار در صنعت ساخت‌وساز پایتخت خواهیم بود، روز پنجم اسفندماه، روز ملی مهندسی را به‌ تمامی مهندسان این مرز و بوم تبریک می‌گویم. آرزومندم با استعانت از پروردگار متعال و با برنامه‌ریزی و هم‌فکری همه مهندسان به‌ویژه مهندسان نقشه‌بردار از مسیر تعامل و همکاری تنگاتنگ بتوانیم دوش‌به‌دوش یکدیگر در راستای دستیابی به دستاوردهای ملموس در صنعت ساختمان و بهبود معیشت قشر فرهیخته مهندسین گام‌های مؤثری برداریم و وارثان شایسته مکتب اخلاقی و علمی حکیم خواجه‌نصیرالدین طوسی باشیم.

بهمن مؤمنی مقدم

پنجم اسفندماه ۱۴۰۰