مهندس بهمن مومنی مقدم عضو شورای مرکزی و مدیر اجرایی سازمان در گفت‌وگو با پایگاه خبری:

تدوین شیوه‌نامه یکسان کشوری برای تفکیک آپارتمان در دستور کارگروه نقشه‌برداری

مهندس بهمن مومنی مقدم به عنوان عضو شورای مرکزی و مدیر اجرایی سازمان به پرسش‌های خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام مهندسی ساختمان درباره آخرین اقدامات گروه تخصصی نقشه‌برداری پاسخ داد.

تدوین شیوه نامه یکسان کشوری برای تفکیک آپارتمان در دستور کارگروه نقشه برداری قرار گرفته است. تدوین این شیوه نامه در چه وضعیتی قرار دارد؟
 
این شیوه نامه در جلسات مختلف در دوره هفتم شورای مرکزی و در کمیته راهبردی مشترک مطرح و کلیات آن تصویب و در جلسه‌ای با حضور ریاست سازمان و معاونت وقت املاک و امور کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک (جناب آقای سعید زرندی) رونمایی شد.
 
در ادامه و در جریان آماده سازی برای چاپ در جلسات مجدد مطرح و در نهایت سئوالاتی به منظور جمع‌بندی برای اخذ پاسخ از طریق دبیر کمیته راهبردی به معاونت مذکور ارائه شد که با تغییر معاونت املاک وکاداستر سازمان ثبت و همچنین تغییر شورای مرکزی و سپس بروز پاندومی کرونا امکان پیگیری فراهم نشد.
 
فکر می‌کنید این شیوه نامه تا چه زمانی، نهایی و سپس ابلاغ خواهد شد؟
 
این شیوه نامه در دوره اخیر و در اولین جلسه مشترک با سازمان ثبت مطرح و با برگزای جلسات مشترک به‌صورت مجدد نیز پیگیری خواهد شد. البته امید است تا پایان سال جاری به چاپ برسد. ضمن اینکه در این خصوص لازم است مسئولان سازمان با برگزاری جلسات مشترک و رایزنی با مسئولان سازمان ثبت اسناد و املاک در تسریع موضوع، اقدام مقتضی انجام دهند.
 
با توجه به اینکه کارگروه‌هایی برای طراحی و نظارت نقشه برداری تشکیل شده، لطفا به عنوان فرد مطلع در این خصوص توضیح بفرمایید؟
 
این کارگروه‌ها به همراه چند کارگروه دیگر در دوره اخیر فعالیت خود را آغاز کرده و در مورد شرح خدمات با انجام کار تکمیلی روی نتایج دوره قبل، جمع بندی نهایی را به وزارت راه وشهرسازی ارسال کرده‌اند. اقدام دیگر این کارگروه‌ها بررسی و جمع بندی درخصوص ظرفیت کاری و همچنین خدمات اجرا درنقشه برداری است که با پیگیری در جلسات آتی نتایج آن قابل ارائه خواهد بود.
 
تاکنون درباره مبحث نقشه برداری چه اقداماتی انجام شده است؟
 
مبحث نقشه برداری با مکاتبات جدید برای چندمین بار به وزارت راه و شهرسازی ارسال شده و خوشبختانه کمیته‌ای با حضور هیأت رئیسه گروه تخصصی و همچنین با حضور اساتید مورد نظر این وزارتخانه تشکیل و اولین جلسه هم برگزار شده است.
 
بررسی و آماده سازی مبحث برای شورای تدوین مقررات ملی ساختمان در حال پیگیری است. در راستای تصویب و انتشار این مبحث ضروری است تا مسئولان سازمان و اعضای مرتبط با موضوع در شورای محترم مرکزی نسبت به رایزنی و برگزای جلسات با افراد ذی‌مدخل در وزارتخانه، اقدام تا مباحث مغفول مانده همچون مبحث نقشه‌برداری، هر چه زودتر پیگیری و انتشار یابد.