عباس وثیق‌نیا رییس گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در گفت‌وگو با پایگاه خبری

۱۷ آبان و ابراز امیدواری برای ارتقای جایگاه مهندسان شهرساز

هشتم نوامبر در سال ۱۹۴۹ توسط پرفسور کارلوس ماریا دلاپائولرا ، استاد فقید دانشگاه بوینوس آیرس آرژانتین همزمان با افتتاح انستیتو مطالعات مسائل شهرسازی دانشگاه، تحت عنوان روز جهانی شهرسازی (World Town Planning Day) ثبت شد. اما در کل روز جهانی شهرسازی روزی ویژه برای بازشناسی و ارتقاء جایگاه برنامه‌ریزی در شکل‌دهی به جوامع سرزنده است.

روز جهانی شهرسازی، روز ویژه‌ای از نقطه نظر نگاه به برنامه‌ریزی از منظر جهانی آن و همین طور بیدار کردن ضمیر شهروندان و مسئولان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر جوامع در مواجهه با مشکلات زیست‌محیطی در مسیر توسعه است. در این راستا پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با مهندس عباس وثیق‌نیا کارشناس ارشد شهرسازی و رییس گروه تخصصی شهرسازی در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی گفت‌وگویی به مناسبت ۱۷ آبان روز جهانی شهرسازی انجام داده که در ادامه می‌خوانید.

جناب وثیق‌نیا لطفا بفرمایید در گروه تخصصی شهرسازی شورای مرکزی چه اقداماتی اخیرا انجام شده است؟

از ابتدای دوره هشتم گروه تخصصی شهرسازی، احیای صلاحیت‌های شهرسازی و همسان‌سازی آن در کلیه استان‌ها را مد نظر داشت. ضمن آنکه بعد از تصویب کلیت مبحث شهرسازی به عنوان یکی از مباحث مقررات ملی ساختمان در شورای تدوین، اتمام و طی کردن مراحل تصویب آن در دستور کار گروه تخصصی قرار گرفت. در خصوص مورد اول جدول شماره ۱۲ مباحث دوم مورد بازنگری قرار گرفت و طی جلسات متعدد با وزارت راه و شهرسازی پیگیری‌های لازم برای ابلاغ آن صورت گرفت. درخصوص مبحث شهرسازی هم جلسات متعدد و حتی فوق برنامه توسط اعضای کمیته تدوین مباحث شهرسازی تشکیل شد که تاکنون شش فصل از این مبحث با حضور نماینده محترم دفتر تدوین مقررات ملی مورد بررسی قرار گرفته و جهت ارائه گزارش به آن دفتر پس از انجام اصلاحات لازم ارسال شد.

شعار امسال روز جهانی شهرسازی چیست؟

هنوز برای اعلام شعار امسال روز جهانی شهرسازی زود است. ولی گروه تخصصی هرسال برای بزرگداشت این روز برنامه‌هایی را تدارک می‌بیند که برای امسال هم با حضور نمایندگان جدید رشته شهرسازی در هیات مدیره کلیه استان‌ها برنامه‌ریزی‌های لازم در دست اقدام است.

مهمترین مشکلات حوزه شهرسازی را در چه مواردی می‌دانید؟

متاسفانه علی‌رغم نقش پررنگ شهرسازی در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان بویژه ماده ۲ که اهداف قانون را مطرح می‌کند، در مباحث مقررات ملی ساختمان موجود به کفایت پرداخته نشده است. لذا لازم است که در تجدید نظر قانون نظام مهندسی به تحکیم این جایگاه پرداخته شود و در این خصوص گروه شهرسازی به طور جدی به این موضوع پرداخته و پیشنهادات خودش را آماده کرده است. با تحکیم جایگاه قانونی، دیگر شاهد بخشنامه‌های سلیقه‌ای که فعالیت مهندسان شهرساز را تحت تاثیر قرار دهند، نخواهیم بود. در این خصوص گام بعدی این است که جایگاه مهندسان شهرساز به طور واقعی تعریف شود. بسیار امیدواریم که با تصویب مبحث شهرسازی ذیل مباحث مقررات ملی ساختمان و تصویب اصلاحیه جدول شماره ۱۴ مبحث دوم، به حداقل استانداردهای لازم در این دوره دست پیدا کنیم. باید دانست که موضوع شهرسازی دور از زندگی روزانه افراد نیست. حضور مهندسان شهرساز در جایگاه واقعی خودشان به عنوان رشته‌ای که به مسائل ساختمان در بستر شهری می‌پردازد، به تنهایی گامی بسیار بزرگ در ارتقاء کیفیت شهرسازی خواهد بود.

برچسب‌ها