مهندس خرم در جمع مهندسان استان مازندران مطرح کرد:

بیش از ۵۰ درصد مهندسان فاقد مسکن هستند/ تامین مسکن مهندسان در دستور کار

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در تازه ترین سفر استانی خود به مازندران رفت تا از نزدیک با مشکلات و مطالبات مهندسان این استان آشنا شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان، مهندس احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با استقبال رئیس و هیات رئیسه سازمان وارد استان مازندران شد تا از نزدیک با مشکلات و مطالبات مهندسان این استان آشنا شود.

 مهندس خرم در این سفر استانی ضمن دیدار و گفتگو با استاندار و مديركل راه و شهرسازى این استان و همچنین تعدادی از مهندسین پیشکسوت، در جلسه با هیات مدیره سازمان نظام مهندسی مازندران حضور یافت و سپس به مراسم تجلیل و قدردانی از زحمات اعضای هشتمین دوره هیات‌مدیره‌ و بازرسان سازمان رفت.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور همچنین از ستاد و ساختمان شماره دو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران بازدید کرد و در پایان این سفر استانی به گفتگو با رسانه های این استان پرداخت.
 
بازدید از ستاد و ساختمان نظام مهندسی مازندران
 
مهندس احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از ستاد و ساختمان شماره دو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مازندران بازدید کرد.مهندس خرم در ابتدا با حضور در مجموعه شماره دو سازمان، در جریان روند امور مرتبط با این مجموعه قرار گرفت. 
 
مهندس حمید سفیدگر رئیس سازمان نظام مهندسی مازندران با ارائه توضیحاتی از وضعیت تملک ساختمان شماره دو، برنامه‌های سازمان برای استقرار در محل جدید را به اطلاع رئیس سازمان نظام مهندسی کشور رساند. 
 
مهندس خرم با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته بر لزوم دقت به معماری ساختمان تاکید کرد و اظهارداشت: نمای ساختمان باید به گونه‌ای طراحی شود که بازتاب‌دهنده‌ی هویت نظام مهندسی باشد.
 
در ادامه این سفر استانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با همراهی مهندس سفیدگر و جمعی از اعضای هیات مدیره با حضور در ساختمان ستاد، از واحدهای مختلف سازمان بازدید کرد و گزارشاتی از برخی فرآیندهای سازمان نظام مهندسی مازندران دریافت کرد.
 
در این بازدید، رئیس سازمان نظام مهندسی کشور کارسنجی کارمندان به منظور محاسبه‌ میزان کار مفید را ضروری دانست و از مدیران سازمان خواست میزان ساعات کار مفید را از طریق برنامه‌ریزی افزایش دهند.
 
وی همچنین خواستار ارائه گزارش از واحد صدور پروانه مبنی بر مدت زمان صدور پروانه از زمان تحویل مدرک تا صدور که مدیریت آن از اهداف و برنامه‌های هیات مدیره دوره نهم است، شد.
 
مهندس خرم با تاکید بر لزوم آموز‌ش‌ کارمندان، از مسئولان سازمان خواست به این موضوع مهم توجه ویژه داشته باشند.
 
دیدار با استاندار مازندران
 
در ادامه این سفر استانی، مهندس خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با همراهی مهندس سیف‌اله علی‌نیا امین اموال شورای مرکزی و مهندس حمید سفیدگر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران به ساختمان استانداری رفت و با دکتر حسینی‌پور استاندار مازندران و دکتر نظری مدیرکل راه و شهرسازی این استان دیدار و درباره مسایل مختلف مرتبط با سازمان گفتگو کرد.
 
در ابتدای این دیدار، دکتر سیدمحمد نظری گزارشی کوتاه از عملکرد سازمان نظام مهندسی و ارائه خدمات آن در ساختمان‌های سطح استان ارائه و استان مازندران را به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در ارائه خدمات مهندسی از نظر حجم ساخت‌وساز و تعداد پروانه‌ی صادره معرفی کرد.
 
مهندس احمد خرم در این دیدار با اشاره به حضور چهل هزار مهندس در استان مازندران، از استاندار این استان خواست از این سرمایه انسانی متخصص در ارائه خدمات فنی در سطح استان استفاده شود.
 
وی در ادامه پیشنهاد کرد که رئیس سازمان نظام مهندسی مازندران با توجه به ماده دو قانون نظام مهندسی، عضو رسمی ستاد مدیریت بحران استان، کارگروه‌های مرتبط و نیز شورای برنامه‌ریزی استان شود تا بازوی توانایی برای استانداری باشد.
 
مهندس خرم همچنین با توجه به وجود بیش از ده نقطه توریستی در استان مازندران، خواستار دستورات لازم استاندار محترم برای احداث خانه مهندس در این استان شد تا از این طریق با ارائه خدمات توریستی، تفریحی و گردشگری با اولویت مهندسان، اقدامات مؤثری برای جذب توریست در استان صورت پذیرد.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور سپس با توجه به مشکلات مالی اعضای فاقد پروانه، مهمترین دغدغه مهندسان را تهیه مسکن دانست و اعلام کرد: بیش از ۵۰ درصد مهندسان فاقد مسکن هستند و لازم است تا در طرح جهش مسکن، زمینی برای ساخت مسکن مهندسان در نظر گرفته شود.
 
 وی همچنین از آمادگی سازمان‌های نظام مهندسی کشور برای کارگزاری ساخت مسکن خبر داد و ضمن اعلام این مطلب که با صنعتی‌سازی و رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان سالانه حداقل  ۵ میلیارد دلار در کشور در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد، تمایل سازمان نظام مهندسی به همراهی با فرآیند صنعتی‌سازی را اعلام کرد و از استاندار مازندران خواست دستور دهد کارگروه صنعتی‌سازی و کمیته‌ استاندارد در استان شکل گیرند.
 
مهندس خرم، بازرسی تخصصی مانند بازرسی تاسیسات ، نیلینگ ، بتن و امثالهم را بسیار مهم ارزیابی نمود.وی در پایان از تشکیل کارنامه حرفه ای ناظرین و مجریان خبر داد تا مهندسین دارای خطا در انجام امور شناسایی و معرفی شوند.
 
در همین حال، دکتر حسینی پور استاندار مازندران ضمن تسلیت ایام فاطمیه و خیر مقدم به رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و سایر میهمانان، با توجه به چالش های مهم در استان در امور زیر بنایی و عمرانی از آمادگی استان مازندران بابت همکاری به صورت منسجم و تشکیلاتی با سازمان نظام مهندسی خبر داد.
 
وی اظهارداشت: مازندران باید پایتخت گردشگری جهان اسلام باشد و با توجه به حضور شیعیان از کشورهای مختلف بر ای زیارت امام رضا (ع)، این استان می تواند سرویس گردشگری را به میهمانان امام رضا (ع) ارایه کند.
 
استاندار مازندران همچنین خواستار افزایش مشارکت مهندسین و سازمان نظام مهندسی ساختمان و نقش آفرینی مهندسین برای بازطراحی جغرافیای جدید و حضور فعال در حوزه های فنی در استان شد و ابراز داشت: در این زمینه از حمایت کامل استانداری برخوردار خواهید بود.
 
وی در پایان خواستار تشکیل کارگروه هایی با حضور مهندسین در شهرستان ها برای بررسی ساختار و المانهای آن شهر و ساخت و سازها در هر شهرستان شد و اظهار امیدواری کرد نظرات فنی این بررسی ها توسط سازمان در اختیار استانداری قرار گیرد.
 
برگزاری جلسه با هیات مدیره نظام مهندسی مازندران
 
در ادامه جلسه‌ هیأت‌مدیره‌ سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران با حضور رئیس شورای مرکزی، مدیرکل راه‌وشهرسازی استان مازندران و مدیرکل دفتر فنی استانداری برگزار شد.
 
در این جلسه، مهندس حمید سفیدگر رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران ضمن خوش‌آمدگویی به مهندس احمد خرم رئیس سازمان نظام مهندسی کشور و هیأت همراه، گزارشی کامل از اقدامات هیأت‌مدیره دوره هشتم و سه ماهه نخست فعالیت دوره نهم ارائه کرد.
 
دکتر سیدمحمد نظری مدیرکل راه‌وشهرسازی مازندران ضمن تشکر از حضور مهندس خرم در این استان، وی را مدیری خوش‌فکر و بابرنامه خطاب کرد و گفت: به عنوان عضوی از جامعه‌ مهندسی از خدمات ایشان در عرصه‌ ملی تشکر و قدردانی می‌کنم. 
 
وی با اشاره به برنامه‌های جامع مهندس خرم در حوزه‌ جهش مسکن، اظهار امیدواری کرد پیشنهادات مفید ایشان به استاندار مازندران تا حصول نتیجه پیگیری شود.
در ادامه این جلسه مهندس توکلی مدیرکل دفتر فنی استانداری مازندران از مهندس خرم بابت حضورشان تقدیر و از دو دهه فعالیت موثر سازمان‌های نظام مهندسی تشکر و قدردانی کرد.
 
وی با اشاره به لزوم صادرات خدمات مهندسی برای افزایش اشتغال مهندسان، ابراز امیدواری کرد کیفیت خدمات مهندسی در سطح کشور افزایش یابد.مهندس توکلی همچنین از آمادگی استانداری برای همراهی و همکاری کامل با سازمان نظام مهندسی استان مازندران خبر داد.
 
همچنین مهندس سیف الله علی‌نیا امین اموال سازمان نظام مهندسی ساختمان و رئیس اسبق سازمان نظام مهندسی مازندران در این جلسه ضمن تشکر از حضور مهندس خرم در مازندران، از تمامی تلاش‌های همکاران خود در هیأت مدیره دوره هشتم تشکر کرد.
 
وی با اشاره به تعداد بالای اعضای سازمان نظام مهندسی مازندران، همدلی در هیأت مدیره دوره نهم را زمینه‌ای برای اتفاقات مثبت توصیف کرد.
 
در این جلسه، اعضای هیأت مدیره سازمان نیز به ایراد سخن پرداختند و نظرات خود را در حضور رئیس سازمان نظام مهندسی کشور بیان کردند.
مهندس خرم نیز در این جلسه به تفصیل درباره مشکلات و راه‌کارهای پیش روی جامعه‌ مهندسی سخن گفت.
 
 تجلیل از مهندسان پیشکسوت مازندران
 
با حضور مهندس احمد خرم رئیس شورای مرکزی نظام مهندسی در جلسه هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران، جمعی از پیشکسوتان سازمان نظام مهندسی مازندران مورد تقدیر قرار گرفتند.
 
در ادامه این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطر مرحوم مهندس علی توکلی، از  مهندس مهدی رازجویان معاون سابق هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران، مهندس فرهنگ بصاری عضو پیشکسوت به عنوان اولین عضو سازمان، مهندس فرهنگ بصاری عضو پیشکسوت به عنوان اولین عضو سازمان، مهندس مرتضی قدسی عضو پیشکسوت و مدیر کل اسبق راه‌وشهرسازی و معاون اسبق نوسازی مدارس استان، مهندس عبداله ابراهیمی، مهندس عزت اله ثقفی به عنوان اولین رئیس سازمان، مهندس ابوالفضل ودادی به عنوان دومین رئیس سازمان، مهندس کامبیز نیکزاد به عنوان ششمین رئیس سازمان، مهندس تورج نائیج پور به عنوان هشتمین رئیس سازمان، مهندس ابوطالب جهاندار و مهندس قنبرعلی افزاره از اعضای پیشکسوت تجلیل شد.
 
تکریم و تقدیر از هیات مدیره سابق
 
به گزارش پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان، در ادامه مراسم تجلیل و قدردانی از زحمات اعضای هشتمین دوره هیات‌مدیره‌ و بازرسان سازمان با حضور مهندس احمد خرم رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برگزار شد.
 
در این مراسم، مهندس حمید سفیدگر رئیس سازمان نظام مهندسی استان مازندران ضمن گرامیداشت سالروز شهادت حضرت فاطمه‌الزهرا (س)، حضور مهندس خرم را فرصتی مغتنم برای تجلیل از زحمات هیات‌مدیره‌ دوره‌ هشتم دانست.
 
وی خواستار استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌ی انسانی سازمان‌های نظام مهندسی شد و با تاکید بر برقراری همدلی میان اعضای هیات‌مدیره‌ در دوره‌ نهم، افزود: اولویت اول هیات‌مدیره‌ فعلی، تقویت ساختارهای نظام مهندسی مازندران برای استفاده از ظرفیت همه‌ اعضاست.
 
وی با قدردانی از اعضای دوره‌ هشتم هیات مدیره و بازرسان سازمان، هریک از این افراد را دارای تجربیات بالایی دانست که می‌توانند در مسیر پیشرفت سازمان کمک‌های شایانی به مجموعه نمایند.
 
در ادامه‌ این مراسم، مهندس خرم گلایه‌های افراد رد صلاحیت شده‌ در انتخابات هیات‌مدیره درباره‌ شیوه‌ اجرای بخشنامه‌ تعارض منافع را وارد دانست و با اشاره به مکاتبات خود با وزارت راه‌وشهرسازی، سازمان بازرسی کل کشور، رئیس جمهور، رئیس مجلس، معاون حقوقی رئیس جمهور، کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، دیوان عدالت اداری و درخواست‌های مکرر برای دیدار با مقام وزارت، این تلاش‌ها را بی‌پاسخ توصیف کرد اما اظهار امیدواری نمود موضوع استفاده از بند ج ماده ۲۳ با توجه به شکایت شورای مرکزی، ابطال شود.
 
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان همچنین به این موضوع اشاره کرد که در صورت شمول اعضای هیات‌مدیره در بخشنامه تعارض منافع، لازم است بهای محروم کردن اعضای هیات مدیره از پروانه‌ اشتغال پرداخت شود.
 
در پایان این مراسم، به پاس تلاش‌های اعضای هشتمین دوره‌ هیات‌مدیره‌ و بازرسان سازمان، لوح تقدیری به آنها اهدا شد.