رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در گفت‌وگو با پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی؛

جدا شدن فرآیند طراحی از اجرا از معایب نگاه امروز به معماری مدرن است

مهندس مجتبی فرهمند، گفت: متاسفانه جدا شدن فرآیند طراحی از اجرا از جمله معایب نگاه امروز به معماری مدرن است و تا زمانی که معمار دغدغه ساخت و اجرای طرح‌های خود را نداشته باشد، پیشرفتی در این عرصه میسر نخواهد شد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، در گفت‌وگو با پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی، با اشاره به معماری مدرن و سنتی، بیان کرد: در معماری امروز عمده الگوها و ارجاعات معماران به معماری بیگانه است و کمتر از الگوها و فهم معماری اصیل ایرانی، بهره گرفته می‌شود. شاید بخشی از این خلاء را در سیستم آموزشی کشور و بخشی دیگر را در تغییر ذائقه و گرایشات مردم بتوان جستجو کرد؛ اما در هر صورت از وظیفه ذاتی معمار در پایبند بودن به اصالت و تحقیق و تامل در معماری اصیل ایرانی، هرگز کاسته نمی‌شود.

وی اشاره کرد: استفاده از این دو جمله مهم: «پرهیز از بیهودگی» و «تزیینات جنایت است» به ترتیب در معماری سنتی و مدرن ایران بسیار کاربرد دارد. هرچند که هنوز نمی‌توان معماری مدرن را به عنوان سبکی غالب معرفی کرد؛ اما در جوامع و محافلی که در این باره بحث و گفت‌وگو می‌شود؛ عمدتا از معماری مدرن به عنوان سادگی و بی‌پیرایگی یاد می‌شود.

فرهمند ادامه داد: متاسفانه یا خوشبختانه باید اعتراف کنیم که این موضوع در ذائقه و سلیقه ایرانی‌ها چندان پذیرفته شده نیست؛ از این رو غالبا گرایش به برخی تزیینات افراطی، به خصوص در نمای بیرونی و دکوراسیون داخلی را شاهد هستیم. علاوه بر این؛ باید بگوییم که این موضوع نشان‌دهنده تمایل مردم به نگاهداشت تزیینات و گرایش به زیبایی افزودنی در هنر معماری است.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که معمار پاسخ مناسبی به این خواسته در ساخت و شاکله معماری نداشته باشد، در معماری مدرن شهر‌ها شاهد تزیینات بدون اصالت و بی‌پایه و اساس خواهیم بود. متاسفانه؛ جدا شدن فرآیند طراحی از اجرا از دیگر معایب نگاه امروز به معماری مدرن است و تا زمانی که معمار دغدغه ساخت و اجرای طرح‌های خود را نداشته باشد، پیشرفتی در این عرصه میسر نخواهد شد. لذا درصورتی که این فرآیند بدون راهبری او و به صورت بخشی ادامه یابد، نباید انتظار کاربردی بودن تزیینات در بناء را داشته باشیم. به همین منظور در معماری حال حاضر درصد کمی از بناهای مدرن زیبایی واقعی و در عین حال کاربردی خود را دارند.

مهندس فرهمند به معیارهای مقایسه بین معماری مدرن و سنتی اشاره کرد و گفت: این معیارها در مقام مقایسه بسیار متغیر هستند. در نتیجه باید بگوییم که؛ معماری ما روندی نسبتا پیوسته را در این دوران طی کرده و با تغییر نیازها و رشد روزافزون تکنولوژی تا اندازه‌ای توانسته خود را پرورش داده و با حفظ ریشه خود، تغییر کند. اما با شروع تقلید‌های صرف در معماری ایران، انشقاق این دو سبک که امروز آن را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم، آغاز شد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، در پایان عنوان کرد: اگر در این سال‌ها مسیر درست طی شده بود، امروز به این روشنی از دو سبک کاملا متفاوت صحبت نمی‌کردیم. اساسا در گرایش‎های معماری امروز کمتر ارجاع به گذشته صورت می‌پذیرد و بخشی از این موضوع ناشی از تغییر مصالح و شیوه‌های ساخت و بخشی دیگر ناشی از فراموشی و کم توجهی است. آنچه به عنوان روح معماری ایرانی و نحوه پاسخ به نیاز در معماری اتفاق افتاده، موضوعی است که می‌بایست بیشتر مورد توجه قرار گرفته و از یاد نرود.