ناظر نهمین دوره انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی:

نظام مهندسی باید تلاش کند تا کیفیت ساخت و سازها بهبود پیدا کند

ناظر نهمین دوره انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی با اشاره به نقش کلیدی این سازمان در نظارت برساخت و سازها در کشور گفت: اعضای منتخب جدید نظام مهندسی باید حداکثر تلاش خود برای بهبود کیفیبت ساخت و سازها و فرآیند شهرسازی در کشور به کار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی اقبال شاکری ، نماینده مجلس شورای اسلامی در بیست و چهارمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان، ضمن موفق خواندن تجربه انتخابات الکترونیکی در کشور گفت: به کارگیری این شیوه در انتخابات نظام مهندسی می تواند نوید سرآغاز تحولی بنیادین در این سازمان و شیوه مدیریت آن باشد.

وی با اشاره به سخنان وزیر راه و شهرسازی در این جلسه در مورد نقش سازمان نظام مهندسی در ساخت و سازها در کشور گفت: همانطور که وزیر راه و شهرسازی عنوان کردند، انتظار می رود شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی در مورد ساخت یک میلیون مسکن در سال و همچنین ارتقاء کیفیت ساخت و سازها در حوزه شهری و ساخت و سازخصوصی و دولتی ، در کنار دولت باشند.

وی حضور بیش از 500 هزار عضو در سازمان نظام مهندسی را نشانه ای از پتانسیل عظیم این نهاد غیردولتی در شبکه ساخت و سازی کشور دانسته و گفت: امیدواریم شورای مرکزی جدید منتخب تحول گرا را شاهد باشیم که بتوانند خواستهای بدنه ارکان این سازمان را به مدیران آن منتقل کنند. 

شاکری در ادامه به اقدامات در حال اجرا در مجلس برای بهبود ساختار ساخت و سازهای شهری و خصوصی در کشور گفت: یکی از این اقدامات بررسی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان است که در کمیسیون عمران بررسی شده است و به زودی برای تصویب به صحن خانه ملت می رود و می تواند تحولی در این عرصه ایجاد کند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه اصلاح قانون ماده صد شهرداری ها در این کمیسیون نهایی و تصویب شده است گفت: طی یکی دو هفته آتی این قانون نیز به صحن مجلس خواهد رفت که انشالله پس از تصویب بتواند بساط بسیاری از تخلفات کنونی که به نفع سودجویان و به ضرر مالکان خرد کم بضاعت و متوسط  اکثریت جامعه است را برای همیشه برچیند و انقلابی در عرصه نظارت برساخت وسازها ایجاد کند.

قانون مدیریت یکپارچه شهری و روستایی موضوع بعدی مطرح شده از سوی شاکری بود که در مورد آن گفت: این قانون نیز در مرکز پژوهش های مجلس مربوطه در حال بررسی است و مراحل نهایی آن را سپری می کند. 

وی تصریح کرد: در صورت تصویب این قانون 16- 17 سازمان و ارگان مرتبط با شهرسازی و ساخت و سازها و مدیریت شهری، زیر مجموعه شهرداری ها قرار خواهند گرفت که در این صورت می تواند هزینه های سنگین تحمیل شده بر شهرها را تاحدود زیادی کاهش دهد و ضمن بالا بردن بهره وری کیفیت زندگی ، زمینه را برای مشارکت مردم در اداره شهرها مهیا کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با ذکر اینکه به آینده مدیریت جدید شورای مرکزی بسیار امیدار و خوشبین است گفت: ما نیز در مجلس آماده تعامل و همکاری تخصصی با هیات مدیره جدید سازمان نظام مهندسی هستیم.