مدیر دفتر ترویج و تحقیق مقررات ملی ساختمان سازمان نظام مهندسی استان فارس:

قوانین مبحث 22 به دلیل نقص حقوقی و فنی مسکوت مانده است

مدیر دفتر ترویج و تحقیق مقررات ملی ساختمان سازمان نظام مهندسی استان فارس گفت: نقص موجود در مباحث حقوقی و ضوابط فنی مبحث 22 مقررات ملی ساختمان سبب مسکوت ماندن اجرای این مقررات شده است.

امیر تابع بردبار در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان، در رابطه با ضرورت اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در سراسر کشور، گفت: ویرایش گذشته مبحث 22 قابلیت اجرایی شدن نداشت و به دلیل مباحث حقوقی و ضوابط فنی مسکوت ماند.

مدیر دفتر ترویج و تحقیق مقررات ملی ساختمان سازمان نظام مهندسی استان فارس اظهار کرد: اکنون پیش‌نویس دوم مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در حال تدوین است تا بتوان به نتایج خوبی دست یافت.

وی ادامه داد: طی سال های مختلف در کشور حادثه های مختلفی مانند آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو رخ داده که دلیل اولیهٔ همگی آن‌ها، عدم اجرای قوانینی مانند مبحث 22 مقررات ملی ساختمان بوده است.

تابع بردبار افزود: مسئولیت نظارت بر ساختمان‌ها تا زمان اتمام پروژه بر عهده ناظران است و پس از بهره‌برداری، مسئولیت مشخصی برای نگهداری از ساختمان‌ها دیده نشده است.

مدیر دفتر ترویج و تحقیق مقررات ملی ساختمان سازمان نظام مهندسی استان فارس تصریح کرد: عمر بناها در کشورهای اروپایی حدود 70 تا 80 سال است؛ اما در کشورمان عموما این رقم بین 20 تا 30 سال است که دلیل اولیهٔ این امر، عدم اجرای قوانین نگهداری و مقاوم‌سازی است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه هیچ اقدام موثری برای اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در کشورمان انجام نشده و این امر در حالیست که کشورهای دیگر دستاردهای بهتری دارند، اظهار کرد: در استان فارس حدود یک‌صد ساختمان که بسیاری از آن‌ها در مرحلهٔ نوسازی بودند، مورد بررسی قرار گرفتند؛ اما وضعیت نتایج رضایت‌بخش نبود. این در حالیست که برای اجرای قوانین در استان سخت‌گیری های زیادی انجام می‌شود.

تابع بردبار در خصوص الزامات اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان از سوی شهرداری‌ها، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها واحدهایی به عنوان تاسیسات شهری دارند که یکسری مسائل عمومی شهر را در زمان بهره‌برداری پروژه‌ها بررسی می‌کنند؛ اما در حوزهٔ ساختمان‌ها اقدام خاصی نشده زیرا قوانین این عرصه دارای نقص است.