نایب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی استان همدان:

اجرای مقررات ملی ساختمان می‌تواند مانع هدررفت سرمایهٔ افراد شود

نایب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی استان همدان اعتقاد دارد: اجرای مقررات ملی ساختمان می‌تواند از هدررفت سرمایه‌ها و تلفات ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله جلوگیری کند.

محمدرضا توکلی در گفت‌وگو با پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان، در خصوص ضرورت اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در سراسر کشور، گفت: ساختمان‌ها مانند همهٔ وسایل دیگر، نیازمند نگهداری و بازدیدهای دوره‌ای در حوزهٔ سازه، تاسیسات و غیره هستند.

نایب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی استان همدان، تصریح کرد: در واقع امروزه مشاهده می‌شود، برخی از مالکان ساختمان‌ها تغییراتی را در ساختمان‌ها اعمال می‌کنند که با مقررات ملی ساختمان مطابقت ندارد. با این شرایط اگر بازرسی‌های دوره‌ای انجام نشود، این غفلت می‌تواند آسیب‌زا باشد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات دوره‌ای کمیتهٔ‌ تخصصی مبحث 22 مقررات ملی ساختمان، بیان کرد: این جلسات به صورت دوره‌ای هر دو تا سه هفته یک‌بار به صورت مستمر برگزار می‌شود. و در این راستا ما در حال بررسی هستیم تا بتوانیم کاستی‌ها و موانع اجرای مقررات در این حوزه را برطرف کنیم.

توکلی با اشاره به اقدامات مفیدی که در استان همدان در راستای اجرای مبحث 22 انجام شده، افزود: به عنوان مثال یکی از مشکلات در این عرصه، بحث ورود به ساختمان‌ها است که نیاز به مجوز دارد. خوب این مانع باید برطرف شود. از این رو برای حل این مشکل، پیشنهاداتی به سازمان نظام مهندسی ارائه شده است.

نایب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی استان همدان، اظهار کرد: عملکرد مبحث 22 به عنوان اهرمی برای مقاوم‌سازی و نگهداری ساختمان در کشورمان، موضوع جدیدی است؛ لذا تحقق آن زمان‌بر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: افراد امروزه به سختی با پس‌انداز و اندوختهٔ سرمایه اقدام به خرید ملک می‌کنند. با این حساب، اجرای این مقررات می‌تواند از هدررفت سرمایه‌ها و بروز تلفات ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله جلوگیری کند.