انتقاد نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان:

مقررات ملی ساختمان بروزرسانی می‌شود؛ اما اجرایی نه

نمایندهٔ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان اعتقاد دارد بعد از وقوع بلایای طبیعی، همواره نکاتی به آیین‌نامه‌های مربوط به مقررات ملی ساختمان اضافه می‌شود؛ اما پس از گذشت مدتی فراموش می‌شود.

رشادت در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، در خصوص اهمیت اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در استان کردستان، گفت: در اولین گام مبحث 22 خلاصه‌نویسی شد تا به آسانی در دسترس افراد قرار بگیرد و نکات قانونی نیز طوری تدوین شد تا کمترین مسئولیت متوجه بازرسان باشد.

نمایندهٔ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی بازرسان برای بررسی ساختمان‌ها حاضر می‌شوند، بسیاری از بخش‌های بنا مانند سازه پوشیده شده که این مهم در ارزیابی‌ها تاثیر جدی داشته و مسئولیتش نیز متوجه بازرسان می‌شود.

وی ادامه داد: چندی پیش یک تالار عروسی دچار حریق شد و متاسفانه چند نفر در هنگام خروج دچار آسیب شده و حتی جان خود را از دست دادند؛ با بررسی اجمالی متوجه شدم این مجموعه مجوز بهره‌برداری را بدون عملیاتی کردن مبحث 22 دریافت کرده بوده؛ از این‌رو اکنون این سوال وجود دارد که کدام مجموعه باید مجوز بهره‌برداری را صادر کند.

رشادت افزود: همچنین با بررسی مولفهٔ بیمه، مسئله تایید مجوز برای این عرصه نیز از جمله نکات مهم تلقی شد.

نمایندهٔ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان با اشاره به اینکه متاسفانه بعد از وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله همواره نکاتی به آیین‌نامه‌های مربوط به مقررات ملی ساختمان در حوزهٔ سازه و غیره اضافه می‌شود؛ اما پس از گذشت مدتی همه موارد فراموش می‌شود، اظهار کرد: به عنوان مثال، کارشناسان پس از بررسی زلزلهٔ خراسان شمالی در سال 96 به اهمیت دیوارهای میان ستون‌ها پی بردند. در واقع همه تایید کردند که دیوارهای پیش‌ساخته دارای مزیت‌هایی مانند سبکی، عایق صدا و حرارت و غیره هستند. اما مشاهده می‌شود این موضوع در حال حاضر نیز اجرایی نمی‌شود و به فراموشی سپرده شده است.

وی خاطرنشان کرد: چنین مصداقی در زلزلهٔ کرمانشاه و مجموعه‌های مسکن مهر مشاهده شده؛ اما نتایج نشان داده این موارد ایمنی در آن‌ها نیز اجرایی نشده بود؛ البته پس از وقوع این زلزله الزام استفاده از این نوع دیوارها مورد تاکید قرار گرفت.