رئیس گروه مکانیک نظام مهندسی ساختمان استان مازندران:

فرهنگ‌سازی؛ نکته‌ای که در مبحث 22 مقررات ملی ساختمان مغفول مانده است

رئیس گروه مکانیک نظام مهندسی ساختمان استان مازندران، گفت: اهمیت اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در میان مردم و جامعه بیان و فرهنگ‌سازی نشده است.

ذبیح الله تیمورزاده در گفت‌وگو با پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان، در خصوص اهمیت اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در کشور، گفت: ساختمان‌های با عمر بالا در کشورمان بسیار وجود دارند؛ اما در رابطه با تعمیر، نگهداری و مقاوم‌سازی آن‌ها اقدام مناسبی انجام نشده است.

رئیس گروه مکانیک نظام مهندسی ساختمان استان مازندران، اظهار کرد: به عنوان مثال، ساختمان‌های اداری دولتی در شهرهای مختلف کشور وجود دارند که از مقاومت مناسب برخودار نیستند.

وی ادامه داد: البته در این میان، بسیاری از شرکت‌ها از مشاوره‌های مهندسان در راستای تعمیر، نگهداری و مقاوم‌سازی سازه‌هایشان بهره می‌برند. در این راستا الزامات ویژه‌ای هم پیش‌بینی شده است.

تیمورزاده به مقاومسازی مدارس اشاره کرد و افزود: نکتهٔ مثبت این است که مولفهٔ نگهداری و مقاوم‌سازی در حوزهٔ مدارس عملیاتی می‌شود و توجه به این امر سابقه طولانی دارد.

رئیس گروه مکانیک نظام مهندسی ساختمان استان مازندران نسبت به وجود خلا در زمینهٔ فرهنگ‌سازی در امر ایمنی ساختمان‌ها انتقاد کرده و تصریح کرد: در استان مازندران ساختمان‌های مسکونی متعددی وجود دارد که هیچ فردی آن‌ها را از حیث مقاومت بررسی نکرده است. این مهم نشان می‌دهد، مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در میان مردم و جامعه فرهنگ‌سازی نشده است.

وی با تاکید بر اینکه رسانه‌ها باید اطلاع‌رسانی دقیقی از اهمیت اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان داشته باشند، خاطرنشان کرد: امور مربوط به اجرای مقررات مربوط به مقاوم‌سازی و نگهداری ساختمان‌ها، باید از سوی دولت پیگیری شود تا مردم به اهمیت موضوع پی ببرند. سپس می‌توان به سراغ ساختمان‌های عمومی رفت تا از سوی شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی مورد بررسی قرار گیرند.